A mesterséges intelligencia (MI/ AI) témáját már régóta tárgyalják, de sosem olyan intenzíven, mint az idei évben. 2023-at ezek a lenyűgöző technológiák szinte elárasztották, és a kormányok még nem sikerült szabályozniuk a szoftverek ezen típusának használatát. A Google CEO-ja, Sundar Pichai nemrég adott interjút a CBC News-nak, amelyben kifejtette véleményét a mesterséges intelligenciáról. Szerinte a társadalomnak fel kell készülnie olyan technológiákra, mint amilyeneket már a vállalat is piacra dobott.

Pichai szerint “alkalmazkodnunk kell mint társadalom”, hozzátéve, hogy az AI munkahelyeket fog átalakítani. Írók, könyvelők, építészek és még a szoftvermérnökök is érintettek lehetnek. A vezérigazgató azt is elmondta, hogy az AI technológiának nem kell teljesen felváltania az emberiséget, de együttműködés a “robotok” és az emberek között lehetséges. Példaként említette:

„Ha például radiológus vagy, 5-10 éven belül lehet, hogy AI-asszisztenssel dolgozol majd együtt. Reggel elmondja neked, melyik a legkritikusabb eset, amivel foglalkoznod kell a százak közül, amelyeket meg kell oldanod.”

Pichai ugyanakkor figyelmeztetett az AI technológia negatív következményeire is. Szerinte az internetet eláraszthatja a dezinformáció, hamis hírek és képek. A Google kiadott egy dokumentumot is, amely rámutat a „mesterséges intelligencia szabályozására vonatkozó ajánlásokra”. Pichai úgy véli, hogy a társadalomnak gyorsan alkalmazkodnia és bevezetnie kell szabályozásokat és törvényeket, amelyek büntetik a visszaéléseket.

Ezenkívül azt is javasolja, hogy nemzetközi egyezményekre van szükség, hogy az AI biztonságos legyen a világ számára, valamint olyan szabályokra, amelyek „összhangban vannak az emberi értékekkel, beleértve az erkölcsöt” is.

Az AI hatása mindannyiunkra; Sundar Pichai, a Google CEO-ja, figyelmeztet a mesterséges intelligencia megállíthatatlan térhódításáról

Érdekes módon Sundar Pichai már 2021 elején is kifejezte, hogy támogatja az AI technológiák szabályozását, néhány hónappal azután, hogy az Alphabet Inc. CEO-jává vált. Akkor is kiemelte a mesterséges intelligencia technológiák fejlesztésének pozitív és negatív aspektusait.

A Google jelenleg versenyt vív a Microsofttal, amely jelentős összegeket fektetett az OpenAI-be és annak mesterséges intelligencia modelljébe, a GPT-be. A Google AI-alapú chatbotja, a Bard, riválisként indult, de bal lábbal kezdett, és a debütálásakor akár 100 milliárd dolláros lyukat is okozott a Google számára. Azóta a Google megnyitotta a nyilvánosság számára a chatbotjához való hozzáférést, de csak bizonyos régiókban.

Néhány nappal ezelőtt egy AI iparági szakértőkből és vezetőkből álló csoport, köztük Elon Musk is, szünetet kért a mesterséges intelligencia modellek fejlesztésében, amíg biztosak nem lehetünk abban, hogy “pozitív hatásai lesznek és kockázataik kezelhetők lesznek”. Furcsa módon Musk maga is alapított egy mesterséges intelligencia technológiákra koncentráló céget, az X.AI-t, és sokan úgy vélik, hogy ez a vállalat a milliárdos képmutatásának bizonyítéka.