Az Európai Unió hét stratégiai helyszínt választott ki az első mesterséges intelligencia „gyárak” létesítésére. Ezek a kiválósági központok célja az MI-kutatás és innováció fejlesztése. A projektre 1,5 milliárd eurós költségvetést különítettek el, amelyet uniós és nemzeti forrásokból finanszíroznak. Ez az EU egyik legnagyobb lépése az MI terén, amely meghatározó szerepet szán Európának a globális technológiai versenyben.
Az MI „gyárak” helyszínei és céljai
A központokat „nagy teljesítményű mesterséges intelligencia-infrastruktúráknak” nevezik, és együttműködnek olyan már meglévő számítástechnikai központokkal, mint a barcelonai szuperszámítógép-központ (BSC) vagy a stuttgarti egyetem. Ezek a központok felgyorsítják az MI-modellek fejlesztését és széles körű alkalmazását gazdasági és társadalmi területeken.
A kijelölt hét európai helyszín:
- Barcelona, Spanyolország: BSC AIF a Barcelona Supercomputing Centre-ben
- Bologna, Olaszország: IT4LIA a CINECA Bologna Tecnopolo központban
- Kajaani, Finnország: LUMI AIF a CSC-nél
- Bissen, Luxemburg: Meluxina-AI a LuxProvide-nál
- Linköping, Svédország: MIMER a Linköpingi Egyetemen
- Stuttgart, Németország: HammerHAI a Stuttgarti Egyetemen
- Athén, Görögország: Pharos a GRNET-nél
Cél: Európa technológiai függetlensége
Az MI „gyárak” feladata, hogy Európát képessé tegyék az USA és Kína MI-óriásaival való versenyre. A projekt az Európa Digitális Program és az Orizont Európa keretében kap finanszírozást, összesen 750 millió euró értékben. Az infrastruktúra kiépítését és az innovációt külön támogatják.
A barcelonai központ például orvosi kutatásokat és klímamodellezést fog támogatni, míg a svéd központ a kiberbiztonságra és a természetes nyelvfeldolgozásra összpontosít. A központok szorosan együttműködnek helyi kutatási és ipari ökoszisztémákkal.
Hosszú távú célok
Az EU ezzel az ambiciózus kezdeményezéssel nemcsak csökkenti technológiai függőségét más régióktól, hanem arra törekszik, hogy globális MI-innovációs központtá váljon.